جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تخفیف ویژه 50 درصدی (کلیک کنید)
02191691313

رزرو تلفنی

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست

فهرست مطالب

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، روشی است که برای بهبود ظاهر و عملکرد پلک‌ها استفاده می‌شود. در این روش، بازسازی و تغییر در پوست، عضلات و بافت‌های دیگر پلک‌ها انجام می‌شود.

عمل بلفاروپلاستی

موارد نیاز به بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی می‌تواند برای رفع مشکلات مختلفی استفاده شود. برخی از شرایطی که ممکن است نیاز به جراحی بلفاروپلاستی داشته باشند عبارت‌اند از:

 • افتادگی پلک (Ptosis): در این حالت، عضلاتی که پلک را بالا نگه می‌دارند ضعیف شده‌اند و باعث افتادن پلک می‌شوند. این مشکل می‌تواند از زمان تولد یا به‌مرور زمان اتفاق بیفتد.
 • پف پلک‌ها (Eyelid puffiness): این مشکل معمولاً به علت انبساط بافت چربی در پلک‌ها رخ می‌دهد و باعث ظاهر خسته در نظر رسیدن چشمان می‌شود.
 • چین و چروک پلک (Eyelid wrinkles): فرایند پیری، تحت‌تأثیر گرانش و کاهش انعطاف‌پذیری پوست، می‌تواند باعث ظهور چین و چروک‌هایی در پلک‌ها شود.
 • توده‌ها و غده‌های اطراف پلک: در برخی موارد، توده‌هایی ممکن است در پلک‌ها و اطراف آن شکل بگیرند و نیاز به جراحی بلفاروپلاستی داشته باشند.

جراحی بلفاروپلاستی توسط یک جراح چشم‌پزشک انجام می‌شود و می‌تواند زیر بیهوشی موضعی یا کلی انجام شود. همچنین، روش‌های مختلفی برای انجام این جراحی وجود دارد که بسته به نیازها و مشکلات شما، جراح انتخاب مناسبی را برای شما تعیین خواهد کرد.

آیا بلفاروپلاستی همیشه جنبه زیبایی دارد؟

بلفاروپلاستی یک روش جراحی است که برای بهبود ظاهر پلک‌ها استفاده می‌شود. در بیشتر موارد، بلفاروپلاستی به‌منظور اصلاح ترشحات پوستی بالای چشم و کاهش جعبه چشم و لخت شدن پوست عمل می‌کند. هدف اصلی این جراحی بهبود دید و استحکام پوست پلک‌ها است. همچنین بلفاروپلاستی همیشه جنبه زیبایی ندارد و گاهی اوقات به دلیل افتادگی بیش از حد پلک رو چشم و محدود کردن بینایی، جنبه درمانی هم دارد و علاوه بر آن موارد دیگری از قبیل برطرف کردن توده و غده‌های اطراف پلک را هم به موارد درمانی این عمل اضافه کنید.

بلفاروپلاستی معمولاً منجر به بهبود ظاهری چشمان و جوان‌سازی صورت می‌شود. بااین حال، نتایج نهایی واقعی و قابل‌دستیابی به زیبایی بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله وضعیت اولیه پوست، سن، سلامت عمومی فرد و فن برگزاری عمل جراحی. در برخی موارد، بلفاروپلاستی ممکن است نتایج غیر قابل پیش‌بینی داشته باشد. علاوه بر این، همه افراد به طور یکسان به جراحی پاسخ نمی‌دهند و نتایج ممکن است بین افراد متفاوت باشد.

قبل از تصمیم‌گیری درباره بلفاروپلاستی، مهم است که با یک جراح بلفاروپلاستی مشورت کنید و توقعات خود را با او بررسی کنید. او می‌تواند بر اساس شرایط شما، روش مناسب را توصیه کند و به شما درک بهتری از نتایج قابل دستیابی در هر حالت خاص بدهد.

مدت‌زمان عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟

مدت‌زمان عمل بلفاروپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله وضعیت‌های زیر:

 • نوع بلفاروپلاستی: بلفاروپلاستی کامل یا جزئی/ جنبه زیبایی یا درمانی
 • تعداد پلک‌های تحت عمل قرار گرفته: فوقانی، تحتانی یا هر دو
 • میزان تغییرات موردنیاز: درصورتی که تغییرات شدیدی در ساختار پلک‌ها وجود داشته باشد، زمان بیشتری برای عمل نیاز است.
 • پیچیدگی عمل: در صورتی که عوارض یا مشکلاتی مانند پوست لخته، خونریزی یا عفونت وجود داشته باشد، زمان بیشتری برای جراحی لازم خواهد بود.
 • تجربه و مهارت جراح: تخصص و تجربه جراح نیز می‌تواند روی مدت زمان عمل تأثیر بگذارد.

با توجه به این عوامل، معمولاً یک جراحی بلفاروپلاستی تقریباً ۱ تا ۳ ساعت طول خواهد کشید. با این حال، بهتر است با یک جراح بلفاروپلاستی متخصص مشورت کنید تا درباره مدت زمان دقیق و هر گونه جزئیات دیگری که ممکن است در موارد خاص شما رخ دهد، مطلع شوید.

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چه فوایدی دارد؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یک روش جراحی تجمیلی است که برای بهبود ظاهر پلک‌ها و حالت عملکرد آن‌ها استفاده می‌شود. این جراحی می‌تواند فواید زیادی داشته باشد، از جمله:

 • اصلاح مشکلات بصری: در برخی موارد، افراد می‌توانند از پلک‌های پایینی یا بالایی سستی یا توده‌های چربی زیر چشم رنج ببرند که مانع از دید صحیح شده است. با انجام جراحی پلک، این مشکلات بصری رفع می‌شوند و دید بهبود می‌یابد.
 • حذف نشانه‌های خستگی و پیری: پلک‌های سفید و لاغر، چروک‌های پلک و توده‌های چربی زیر چشم می‌توانند ظاهر خسته و پیری را به چشمان افراد بدهند. با انجام بلفاروپلاستی، این نشانه‌ها بهبود می‌یابند و ظاهر جوان و تازه‌تری به چهره شما می‌دهد.
 • افزایش اعتمادبه‌نفس: زیبایی و جوانی چهره می‌تواند تأثیر مستقیمی بر اعتماد به نفس و خود ایمانی فرد داشته باشد. با انجام جراحی پلک و بهبود ظاهر چشمان، افراد ممکن است حس خوبی درباره خود داشته باشند و اعتماد به نفسشان افزایش یابد.
 • تجدید نظم و تعادل چهره: پلک‌های سست و لغزنده می‌توانند تعادل چهره را به هم بزنند و ظاهر کلی را به هم بریزند. با انجام بلفاروپلاستی و بهبود شکل پلک‌ها، تعادل چهره بهبود می‌یابد و ظاهر طبیعی‌تر و هماهنگ‌تری خواهید داشت.

مهم است بدانید که هر عمل جراحی خطرات و ممکن است مشکلات جانبی داشته باشد. قبل از تصمیم‌گیری برای بلفاروپلاستی، بهتر است با یک جراح تجمیلی مشورت کنید و درباره تمام جنبه‌ها، ریسک‌ها و فواید مربوط به جراحی صحبت کنید.

نکات قبل از بلفاروپلاستی

قبل از برنامه‌ریزی و انجام بلفاروپلاستی (عمل جراحی پلک)، مراقبت‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • ملاقات با جراح: اولین مرحله مهم در روند بلفاروپلاستی، ملاقات با یک جراح تخصصی است. جراح موردنظر شما را معاینه خواهد کرد و میزان مناسبی اطلاعات درباره تاریخچه پزشکی شما، اهدافتان از عمل و هرگونه سؤالی که دارید، جمع‌آوری خواهد کرد. این مرحله فرصتی است تا درباره ترجیحات و انتظارات خود با جراح صحبت کنید.
 • آزمایشات قبل از عمل: جراح ممکن است قبل از عمل، آزمایشاتی مانند آزمایش خون، آزمایش ECG و سایر آزمایشات لازم را برای ارزیابی وضعیت سلامتی شما نیاز داشته باشد. این آزمایشات می‌توانند نقشی در تعیین خطر عمل یا استفاده از روش‌های بیهوشی داشته باشند.
 • قطع داروها: در صورتی که مشتری برخی از داروها را دریافت می‌کند، جراح ممکن است شما را در مورد قطع یا تنظیم پروتکل دارویی خود قبل و بعد از عمل موردنظر خود هدایت کند. در صورتی که شما داروهایی مصرف می‌کنید، حتماً با جراح در مورد آنها مشورت کنید.
 • محدودیت مصرف غذا و مایعات: به شما ممکن است توصیه شود در روز عمل خود قبل از ساعت مشخصی از صبح ناشتا بمانید، به‌خصوص اگر شما برای جراحی با بیهوشی کامل برنامه‌ریزی شده‌اید. جراح ممکن است همچنین از شما خواسته شود قبل از عمل، مصرف آب و مایعات را محدود کنید.
 • بررسی در مورد سابقه آلرژی: اگر شما آلرژی به هر نوع دارو و یا موادی دارید، حتماً به جراح خود اطلاع دهید. آنها ممکن است قبل از عمل، توصیه‌های خاصی را در مورد داروها و تجهیزات مورداستفاده در جراحی به شما بدهند.
 • آماده‌سازی خانه و کمک از دیگران: پس از بلفاروپلاستی، شما به زمانی برای بهبود و بازگشت به شرایط عادی نیاز خواهید داشت. برنامه‌ریزی قبلی خود را برای پیشروی درمان و بازگشت به خانه بعد از عمل برنامه‌ریزی کنید. ممکن است به شما نیازی به کمک از دیگران برای مدتی پس از عمل داشته باشید.

برای اطمینان از مراقبت‌های قبل و بعد از بلفاروپلاستی، بهتر است با جراح خود مشورت کنید. آنها شما را در رابطه با مراقبت‌های دقیق‌تر و پیشنهادات مناسب برای شرایط خاص خود هدایت خواهند کرد.

عمل زیبایی بلفاروپلاستی

مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی

دوره نقاهت بعد از عمل بلفاروپلاستی به‌منظور بهبود ظاهر پلک‌ها و حذف چین و چروک‌های زیر چشم استفاده می‌شود. در طول این دوره، باید مراقبت‌های خاصی را انجام دهید تا بهبودی بهتر و سریع‌تر را تسهیل کنید. البته، توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد جزئیات دقیق و شخصی‌سازی شده برای دوره نقاهت صحبت کنید، زیرا هر فرد و هر عمل بلفاروپلاستی ممکن است نیازهای خاص خود را داشته باشد. اما در کل، در دوره نقاهت بعد از عمل بلفاروپلاستی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از ژل یخ: استفاده از ژل یخ بر روی چشم‌ها به منظور کاهش ورم و التهاب می‌تواند مفید باشد. اما توصیه می‌شود ژل یخ را به طور مستقیم بر روی پوست قرار ندهید و از یک دستمال نازک جدا کنید.
 • استفاده از قطرات چشم: پزشک ممکن است شما را به استفاده از قطرات چشم تجویز کند تا درمان التهاب و خشکی چشم‌ها را تسهیل کند.
 • محدودیت فعالیت: در طول دوره نقاهت، ممکن است بخشی از فعالیت‌های روزمره محدود شود، از جمله خم‌شدن، برخاستن، ورزش‌های سنگین، و استفاده از لنزهای تماسی.
 • مراقبت از جراحی: شامل تمیزکردن آرنج با آب و صابون ملایم، استفاده از قرص‌های ضدالتهاب موضعی، و استفاده از کرم‌های ضدعفونی کننده ممکن است.
 • ملاحظات تغذیه‌ای: ممکن است پزشک شما رژیم غذایی خاصی را پیشنهاد کند تا بهبودی را تسهیل کند. مثلاً مصرف غذاهای حاوی ویتامین C و E، مواد آنتی‌اکسیدانی و پروتئین می‌تواند مفید باشد.

لطفاً توجه داشته باشید که این فقط چند مورد عمومی هستند و نکات مهم‌تر را به صورت شخصی‌سازی شده با پزشک خود بررسی کنید. همچنین، به مدت زمان دقیق دوره نقاهت و هر گونه نکته ویژه دیگری که باید رعایت کنید، پزشک شما بهترین منبع اطلاعات است.

در بلفاروپلاستی چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟

در جراحی لیفت پلک، عموماً از بی‌هوشی (عمومی یا موضعی) استفاده می‌شود، نه بی‌حسی. بی‌هوشی عمومی به معنای حالتی است که بیمار در طول جراحی کاملاً بی‌هوش و بی حس می‌شود و بی‌هوشی موضعی به معنای استفاده از داروها یا تزریق مواد خاص برای بی‌حسی منطقه‌ای خاصی از بدن است. انتخاب نوع بی‌هوشی یا بی‌حسی بر اساس تشخیص پزشک و نیازهای جراحی صورت می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر درباره روش‌های بی‌هوشی مورداستفاده در جراحی لیفت پلک، بهتر است با پزشک یا جراح پلاستیک مشورت کنید.

سخن آخر

 عمل بلفاروپلاستی هم برای زیبایی انجام می‌شود و هم می‌تواند توده سرطانی که ممکن است در پشت پلک جمع شده باشد را از بین ببرند و به زیبایی چهره هم خیلی کمک می‌کند. قبل از عمل بلفاروپلاستی حتماً با متخصص مشورت کنید تا در طول عمل به مشکل نخورید و بعد از عمل پشیمانی به بار نیاورید زیرا چشم یکی از حساس‌ترین نقاط بدن است و شما باید از آنها بیشتر مراقبت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت 50% تخفیف بی قید و شرط فرم زیر را تکمیل نمایید.
تمامی عمل‌ها با قیمت 1402 انجام می‌گردد.